LSI Seo Tekniği Nedir?

LSI’nin İngilizce dilinde uzun yazımı Latent Semantic Indexing şeklindedir ve Türkçe Karşılığı “Gizli Anlamsal İndeksleme”dir . SEO uzmanları tarafından sağlanan bir özelliklte hiç şüphesiz SEO uyumlu makale hazırlayıp yazmaktır. Öyle ki sizler de eğer SEO çalışması yapacaksanız ve Google da SEO başlıklı bir kelime aratırsanız SEO uyumlu makale başlıkları ile karşılaşacaksınızdır.LSI’ da tam da burada yazmakta olduğunuz makalenin  SEO’ ya uygun hale gelmesini sağlamaktadır. LSI konusun da ne yazık ki pek fazla yerli kaynak bulunmadığı için bunu öğrenmemiz biraz daha zorlaşıyor. Öyleyse gizli anlamsal indeksleme dendiğinde ne hayal etmemiz veya ne düşünmemiz gerekiyor diyorsak http://istanbulseo.net/ SEO ajansından Emre Kurt’un anlattıklarını gelin hep birlikte dinleyelim.

Google da kendisine gizli anlamsal indexleme nedir gibi sorular sorduğu için LSI SEO tekniği doğmuştur. Nasıl biz Ajda Pekkan dediğimiz de yaşlanmayan bir megastar düşünüyorsanız ya da muz diyince aklınıza Ajdar geliyorsa Google’da  aynı sistemi kullanır. Demem o ki Çorum’ u anlaması için ‘’leb’’ demeniz yeterlidir.

Örnekler ile anlatmayı deneyelim. Varsayalım ki sizler kendi web sayfanız da arama motoru optimizasyonu çalışması uygulamak istiyorsunuz. Demem o ki arama motorlarına SEO yazıldığı takdirde ilk kendi sayfanızı görmek istiyorsunuz. Peki arama motorları için SEO ile aynı anlamı taşıyan sözcük ya da sözcük grupları neler?

semantik uyumlu makale örnek

Bunun için  Google Adwords Keyword Tool  girişi yapıp  SEO kelimesinı yazın ve yerel aramalar kategorisini çoktan aza sıralanacak şekil de işaretleyin. Yaptıysanız görmüşsünüzdür. SEO SEO, Web SEO, SEO Web tasarımı gibi sözcükler Google’da SEO ile alakalı sorulan her soru ile bağlantılı. Bu şu anlama gelmektedir, siz yazacağınız makalede üstteki yedi sözcük ve sözcük grubuna yer verirseniz başkalarının SEO ile alakalı arama motorlarına sorduğunu sorular sonrası sayfalarınız index alacaktır. Demem o ki arama motorun da üstteki yedi sözcük birbiri ile alakalı hatta algoritma üzerin de birbirleri ile aynı gibiler. Bu arada ben sadece ilk yedi sözcüğü aldım siz sonra ki sözcükleri de içeriklerinize yerleştirebilirsiniz. Sonuçta bu da LSI adı verilen bir SEO tekniği

Nasıl size künefe dediğim de Hatay’ı, boyoz dediğim de İzmir’i, düşünüyorsanız; Latent semantic index böyle çalışmaktadır. Aslına bakılırsa bizler aralarında güçlü bir bağlantı olan sözcükleri alıp bunlara makalelerimiz de yer vermiş oluyoruz ve bu kelimeler de tepe de olmayı hedefliyoruz. Gizli anlamsal indeksleme sayesin de buna ulaşıyoruz.

LSI SEO tekniğini doğru kullanmamız ve sayfamız da yazacağımız tüm makaleler de birbirleri ile bağlantılı olan kelimelere yer verirsek sayfamızın indexlenmesi hızlanacak ve çok iyi bir sıralama alabilecektir. Bunun yanı sıra linkleme uygulaması yapılan içeriklerde de LSI tekniğine yer verilmelidir.

LSI teknikleri bütün olarak bunları içermektedir. Gördüğünüz gibi Google algoritmalarının çok farklı çalışma sistemleri oluyor. Bu gibi teknikler analizler diğer webmasterlar sayesinde birçok kişinin bilgisine sunulmuştur. Fakat Google algoritmaları çalışma prensiplerini bizlere anlatmadığı için sizler de kendi sitelerinize özgü analizler yapıp sıralamalar da yükselmeyi hedefleyin. Yukarıdaki yapılanları yazarsanız bu işlemi başarıyla sonlandırmanız zor değildir. Mümkün olduğunca bunlara dikkat etmelisiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *